Sumeček africký
Původním teritoriem sumečka afrického jsou sladké stojaté vody Sýrie, jihovýchodní Asie (Filipíny a Jáva), Malajska, Afriky a Madagaskaru. Objevuje se ale i v Izraeli a jižním Turecku. Vyskytuje se také v USA a to nejvíce na Floridě a v Mexickém zálivu, kam byl uměle zavlečen.
Sumečci mají protáhlé tělo torpédovitého tvaru bez šupin, řitní a někdy i hřbetní ploutev bývá značně dlouhá, tak že ocasní ploutev může být spojená právě s hřbetní a řitní ploutví. Hlava je poměrně široká. Kolem úst se nachází 4 páry dlouhých vousů. U této čeledi se i ve volné přírodě běžně vyskytují albinotičtí jedinci, kteří bez problémů přežívají a dále se množí.
Sumeček není náročný na obsah rozpuštěného kyslíku ve vodě, polovinu své potřeby je schopen si zajistit pomocným dýcháním vzduchu nad hladinou. Optimální teplota vody je 26ºC až 32ºC, snáší krátkodobě pokles teploty na 18 ºC (při nižších teplotách vlivem teplotního šoku u ryb, zejména u raného plůdku, může dojít ke vzniku triploidních, tedy sterilních jedinců). Letální teplota je však podstatně nižší tj. 12ºC.
V přírodě mohou někteří jedinci dorůst délky 120 cm a hmotnosti přes 10 kg. Pohlavně dospívá ve věku asi 8 měsíců, kdy délka samic je asi 30 cm a samců 25 cm. Maso sumečka je velmi chutné a šťavnaté, navíc je velmi bohaté na bílkoviny.
- Dostupnost: aktuálně nedostupný
- Gramáž: cca 1000 g/kus