Sumec velký

Sumec velký je velikánem evropských sladkých vod, má dlouhé tělo bez šupin a velkou hlavu s mohutnými ústy. Na horní čelisti má dva dlouhé masité vousky, na spodní čelisti pak čtyři vousky kratší. Na hřbetě má malou měkkou ploutev se třemi až pěti ploutevními paprsky. Řitní ploutev je ovšem dlouhá, táhne se od řitního otvoru až těsně k zaokrouhlené ploutvi ocasní.

Zbarvení sumce závisí na prostředí, v němž ryba žije. Hřbet je zpravidla tmavý, téměř černý, někdy má zelenavý, modravý či hnědý nádech. Boky jsou na špinavě žlutobílém podkladu většinou šedohnědě mramorované. Břicho je světlé, šedobílé s různě velkými tmavšími skvrnami. Kromě standardně zbarvených sumců se poměrně často vyskytují i albinotičtí sumci s červenýma očima.

Ve volné přírodě evropských vod dorůstá sumec délky přes 2m a váží až přes 100 kg. Jeho domovem jsou větší a hluboké řeky, hlavně však velké, hluboké přehrady. Vyskytuje se tam často ve velkém množství a dorůstá pozoruhodných rozměrů. Potravou sumce jsou ryby a další vodní obratlovci jako žáby, popřípadě i hlodavci a mláďata vodních ptáků. Velcí sumci jsou schopni ulovit i dospělé kachny, ondatry nebo ryby s hmotností přes 2 kg. U mladých sumců tvoří značnou část potravy vodní bezobratlí, žížaly apod. Výtěr sumce velkého vyžaduje poměrně teplou vodu a dochází k němu koncem května nebo častěji až v červnu. Ideálním třecím substrátem jsou potopené kořeny stromů, často však musí stačit různé porosty vodního rostlinstva. Po výtěru samec hlídá jikry až do jejich vylíhnutí, ovívá je ocasní ploutví a zuřivě útočí na vše, co se pohybuje v prostoru hnízda.

Sumec velký
  • Dostupnost: aktuálně nedostupný
  • Gramáž: cca 3000 g/kus